info@ozelnisantasipoliklinigi.com +905527018080 Her gün 08:00 -24:00

İletişim

Başkasından Saç Kökü Nakli Mümkün müdür

Başkasından Saç Kökü Nakli Mümkün müdür?

Özel Nişantaşı Polikliniği tarafından hazırlanan bu makale Başkasından Saç Kökü Nakli Mümkün müdür? Sorunuz hakkında bilgiler vermek amacı ile hazırlanmıştır. Organ naklinden farklı olarak, saç ekimi için bağışçınız kendinizsiniz. Verici ve alıcı yoktur. Tek yumurta ikizi dışında başka birisinden saç, saç kökü (greft), folikül ve doku alındığında, vücut bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar olmadan tedaviyi reddedecektir.

Otolog ekim olarak bilinen, sadece kendi saçlarının ekilebildiği saç ekimi hastalar için genellikle sürpriz olur. Ekilen saçlara “donör saç” veya “donörfolikül” desek de verici kişinin kendisidir. Genellikle kafa derisinin DHT’ ye dirençli bölgelerinden gelir – genellikle kafa derisinin arka kısmı. Bunun nedeni, tehlikeli yan etkiler oluşturabilen bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılmadığı sürece vücudunuzun başka bir kişiden ekilen saçları kabul etmemesi ve tepki göstermesidir.

Saç, koruma, duyusal girdi, termoregülasyon ve iletişim dahil olmak üzere çeşitli işlevlere hizmet etmektedir. Örneğin kafadaki saçlar kafatasını güneşten korur. Burun ve kulaklardaki ve göz çevresindeki (kirpikler) kıllar, alerjen ve mikrop içerebilecek toz parçacıklarını yakalayıp dışarıda bırakarak vücudu korur. Kaş kılları, ter ve diğer parçacıkların gözlere damlamasını ve rahatsız etmesini önlemektedir.

Saç ayrıca, her saç folikülünün tabanını sarmalayan bir saç kökü pleksusunun duyusal innervasyonu nedeniyle duyusal bir işleve sahiptir. Saç, hava hareketlerine veya çevredeki diğer sorunlara cilt yüzeyinden çok daha fazla duyarlıdır. Bu özellik ayrıca cilt yüzeyindeki böceklerin veya diğer potansiyel olarak zararlı maddelerin varlığının tespiti için de oldukça faydalıdır. Her saç kökü, sempatik sinir sisteminden gelen sinir sinyallerine cevap olarak büzülen ve dış kıl şaftını “dik” hale getiren, arrektör pili olarak adlandırılan düz bir kasla bağlantılıdır.

Bunun öncelikli amacı, yalıtım eklemek için bir hava tabakasını hapsetmektir. Bu, insanlarda tüyleri diken diken olarak görülmektedir ve korkmuş bir kedinin kürkünü kaldırması gibi hayvanlarda daha da belirgindir. Tabii ki, bu, köpekler ve kediler gibi çoğu insandan daha ağır tüylere sahip organizmalarda çok daha net görülür.

Başkasından Saç Kökü Nakli | Saç Kökü

Saç, epidermisten büyüyen keratinli bir filamenttir. Esas olarak ölü, keratinize hücrelerden meydana gelir. Saç telleri, saç folikülü adı verilen dermisin epidermal penetrasyonundan kaynaklanır. Saç gövdesi, saçın foliküle sabitlenmemiş kısmıdır ve bunun çoğu cildin yüzeyinde açığa çıkmış haldedir. Greft, saç kökü olarak adlandırılarak saç folikülüne sabitlenmiş saçın geri kalanının cilt yüzeyinin altında kaldığı gözlemlenir. Kıl kökü dermisin derinliklerinde kıl kökünde biter ve kıl matrisi adı verilen mitotik olarak aktif bazal hücrelerden oluşan bir tabaka bulundurur. Saç soğanı, bağ dokusundan oluşan ve dermisten gelen kan kılcal damarlarını ve sinir uçlarını içeren saç papillasını çevreler.

Tıpkı epidermisin bazal tabakasının, yüzeydeki ölü deri döküldükçe yüzeye itilen epidermis tabakalarını meydana getirmesi gibi, saç kökünün bazal hücreleri bölünür ve saç uzadıkça hücreleri saç kökü ve gövdesinden dışarı doğru iter. Medulla, kütikül olarak bilinen çok sert, keratinize hücrelerden oluşan bir dış tabaka ile çevresi sarılmıştır. Sıkıştırılmış, keratinize hücrelerden oluşan bir tabaka olan korteks ile çevrelenen saçın merkezi çekirdeğini oluşturur. Bu katmanlar, saç folikülünün uzunlamasına bir kesitinde yer alır. Ancak tüm saçların bir medüller tabakası yoktur.

Saç folikülünün duvarı, üç eş merkezli hücre katmanından oluşur. İç kök kılıfının hücreleri, büyüyen saçın kökünü sarmalar ve saç şaftına kadar uzanır. Saç matrisinin bazal hücrelerinden elde edilirler. Epidermisin bir uzantısı olan dış kök kılıfı saç kökünü çevreler. Saç kökü tabandaki bazal hücrelerden oluşturulur. Üst bölgelerde daha keratinli olma eğilimindedir. Camsı zar, kıl kökünü kaplayan ve onu dermisin dokusuna bağlayan kalın, şeffaf bir bağ dokusu kılıfıdır.

Saç Uzaması & Saç Rengi

Saçın uzaması ve dökülmesi ile yerini yeni saçlar alır. Bu üç aşamada meydana gelir. Bunlardan ilki, hücrelerin kıl kökünde hızla bölünerek kıl gövdesini yukarı ve dışarı ittiği anagen fazdır. Bu aşamanın uzunluğu, tipik olarak iki (2) ila yedi (7) yıl arasındadır ve yıl cinsinden ölçülür. Katagen faz sadece iki (2) ila üç (3) hafta sürer. Kıl folikülünün aktif büyümesinden bir geçişi işaret eder. Son olarak telojen fazda saç folikülü dinlenme durumundadır ve yeni büyüme olmaz.

Yaklaşık iki (2) – dört (4) ay süren bu fazın sonunda yeni ve farklı bir anagen fazı başlar. Saç matrisindeki bazal hücreler daha sonra büyüme döngüsü kendini tekrar ederken eski saçı dışarı iten yeni bir saç folikülü üretir. Saç, anagen fazda tipik olarak günde 0,3 mm oranında uzar. Günde ortalama elli (50) saç kökü dökülmektedir. Saç dökülmesi, değiştirilenden daha fazla saç dökülmesi durumunda ortaya çıkar. Hormonal veya diyet değişiklikleri sebebiyle meydana gelebilir. Saç dökülmesi, yaşlanma sürecinden veya hormonların etkisinden de kaynaklanabilir.

Deriye benzer şekilde saç da rengini saç papillasındaki melanositlerin ürettiği melanin pigmentinden almaktadır. Farklı saç rengi, genetik olarak belirlenen melanin tipindeki farklılıklardan kaynaklanır. Kişi yaşlandıkça melanin üretimi azalır ve saç rengini kaybetmeye, gri ve/veya beyazlaşmaya başlar.

Saç Kökü Nakli Nedir?

Saç dokusu (düz, kıvırcık), korteksin şekli ve yapısı ve mevcut olduğu ölçüde medulla tarafından belirlenir. Bu tabakaların şekli ve yapısı da saç folikülünün şekline göre belirlenir. Saç büyümesi, saç ampulünün bazal hücreleri tarafından keratinosit üretimi ile başlar. Saç kökünde yeni hücreler biriktikçe, saç şaftı folikülün içinden yüzeye doğru itilir. Keratinizasyon, hücreler dışarıdan görülebilen saç gövdesini meydana getirmek için cilt yüzeyine itildiğinde tamamlanmış olur.

Dış saç tamamen ölü ve tamamen keratinden oluşur. Bu sebeple saçlarımızda his oluşmaz. Ayrıca kesimin yüzeysel olması nedeniyle saçınızı kesebilirsiniz. Hatta saç yapısına zarar vermeden tıraş da olabilirsiniz. Çoğu kimyasal olan saç çıkarıcı da yüzeysel olarak hareket eder; bununla birlikte, elektroliz ve çekme, saç kökünün yok olmasına neden olur, böylece saç uzamaz.

Saç kökü nakli, plastik dermatolojik cerrahların saçı başın kel bir bölgesine taşıdığı bir uygulamadır. Cerrah genellikle saçları başın arkasından veya yanından başın önüne veya üstüne doğru götürür. Saç ekimi tipik olarak bir tıbbi ofiste lokal anestezi altında uygulanır .Saç dökülmesinin büyük bir kısmından desen kellik sorumludur. Bu genetiğe bağlı bir sorundur. Kalan vakalar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır:

 • Diyet
 • Stres
 • Hastalık
 • Hormonal dengesizlik
 • İlaçlar
Farklı Saç Ekimi Türleri Var mı?

Saç ekimi yaptırmak isteyen çoğu kişi başkasından saç kökü nakli mümkün müdür diye merak eder.  İki tür nakil prosedürü vardır: yarık greftler ve mikro greftler. Slitgreftler, greft (saç kökü) başına dört (4) ila on (10) saç teli bulundurur. Mikro greftler, ihtiyaç olarak görülen kaplama miktarına bağlı olarak greft başına bir (1) ila iki (2) saç teli düşer.

Kimler Saç Ekimi İşleminden Yararlanabilmektedir?

Görünümünüzü ve özgüveninizi düzeltmek istediğinizde saç ekimi yaptırmayı düşünebilirsiniz. Saç ekimi için iyi adaylar şunları kişilerdir:

 • Erkek tipi kellik olan erkekler
 • Saçları seyrekleşen kadınlar
 • Yanık veya kafa derisi yaralanmasından saçını kaybına uğramış herkes

Saç kökü nakli aşağıdakiler için iyi bir seçenek değildir:

 • Kafa derisi boyunca yaygın bir saç dökülmesi şekli olan kadınlar
 • Ekim için saç çıkaracak gerekli “donör” saç bölgesine sahip olmayan kişiler
 • Yaralanma veya ameliyattan sonra keloid izleri (kalın, lifli yara izleri) barındıran kişiler
 • Saç dökülmesi kemoterapi gibi ilaç kullanımına bağlı olan insanlar

Başkasından Saç Kökü Nakli ve saç ekimi ile ilgili tüm merak ettiğiniz konular için  blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.