İletişim

Operasyon Süreci | İşlem Adımları

bg icon
Icon

Operasyon Öncesi

+
bg icon
Icon

Operasyon Planlaması

+
bg icon
Icon

Ameliyat

FUE Alım Tekniği Öncesi

Çevrimiçi Danışma:

 1. Fotoğraflarınız ile birlikte çevrimiçi danışma ile ilgili olarak, bize fotoğraflarınızı gönderebilirsiniz. Saç dökülme modelini ve donör bölgelerini doğru bir şekilde değerlendirebilmemiz için kafa bölgenizin tüm kısımlarını birkaç net görüntü ile tarafımıza iletmelisiniz.
 2. Yaşınız ve kökeniniz (ırk,donör bölgenin saç özelliklerini etkiler).
 3. Tıbbi öykünüzü kısaca anlatmalısınız. Geçmişte geçirdiğiniz operasyonlar hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Aynı zamanda devam eden herhangi bir tedaviniz var ise belirtiniz.
 4. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmadığınızı belirtiniz.
 5. Daha önce saç ekimi operasyonu yaptırdıysanız belirtiniz.

Preoperatif Konsültasyon:

 1. Saç dökülmesinin başlangıç zamanı,
 2. Son birkaç ay veya yıl içinde saç dökülmenizde herhangi bir değişiklik olup olmadığı,
 3. Saç dökülmeniz için önceki tıbbi veya cerrahi tedaviler ve yapay saç sistemleri ile geçmiş geçmişiniz,
 4. Saç dökülmeniz nedeniyle ortaya çıkan bilinen herhangi bir sorun veya komplikasyon,
 5. Tam tıbbi öykü ve bilinen alerjiler hakkında bilgi (varsa). Şu anda aldığınız ilaçların, vitaminlerin veya bitkisel ürünlerin listesi (varsa),
 6. Eğer varsa, hem anne hem de baba soyundan gelen saç dökülmesi ile ilgili aile geçmişiniz,
 7. Operasyon ile ilgili istek ve beklentileriniz,
 8. Ameliyat öncesi konsültasyon sırasında saç ekim uzmanımız şunları belirleyecektir:
 9. Saç dökülmesinin tipi ve evresi (kısmi incelme veya kellik).
 10. Saçınızın kalınlığı ve türü (dalgalı, düz veya kıvırcık).
 11. Donör bölgenizdeki saç yoğunluğu ve ayrıca saç ekim uzmanımız konsültasyondan sonra saç ekimi müdahalenizi planlayacaktır. Daha sonra yeni saç çizginizi isteklerinize, yaşınıza ve görünüş açısından estetik duruşunuza göre tasarlayacaktır.

1.derece veya 2.derece saç dökülmesinin gerileyen saç çizgisi için saç çizginizi gösteren örnek resimler.

Çevrimiçi danışma için örnek resimler

FUE Öncesi Kurallar:

Fue’den bir hafta önce, lütfen kanamayı artırabilecek herhangi bir kan sulandırıcı almayın (aspirin ve bitkisel ilaçlar gibi).

Günlük hayatınızı, her zaman olduğu gibi operasyon gününe kadar normal bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Operasyon gününden önce veya operasyon günü sabahı duş alabilirsiniz.

Ameliyattan önce hafif bir kahvaltı veya hafif bir yemek yiyebilirsiniz.

Lütfen müdahalenizden hemen önce son birkaç gün içinde saçınızı kısa kesmeyin. Saç dökülmenizi değerlendirebilmemiz ve ameliyatı daha iyi planlayabilmemiz için mümkün olduğunca saçınızı kestirmeyin. Ekibimiz operasyona başlamadan hemen önce sizin için bir saç kesimi yapacaktır.

Operasyon gününde rahat kıyafetler giymenizi öneriyoruz.

FUE saç ekimi lokal anestezi ile yapılan çok basit bir işlemdir, herhangi bir özel muayene veya kan testi yapılmasına gerek yoktur, bu nedenle hiçbiri yapılmayacaktır.

FUE Operasyonunun Planlanması

Ameliyat Öncesi Planlama:

Mikromotor destekli FUE saç ekimi, tedavi planı ile başlar. Saç ekimi uzmanımız, saç dökülmesinin modelini ve ayrıca donör alanı değerlendirir. Tüm detaylar sizinle paylaşıldıktan sonra hem güvenilir donör bölge hem de alıcı bölge işaretlenir ve ardından saç çizgisi tasarlanır.

Greft çekimi için kullanılacak donör alanın işaretlenmesi:

Lazer saç kalemi yardımıyla saç çizgisi tasarımı: 

 • Saç çizgisi, saçla kaplı ön kısmın, ön kısmını oluşturan yaklaşık 5 mm genişliğindeki saç şerididir. Yeni saç çizgisi doğal ve mümkün olduğunca yoğun olmalıdır.
 • Hastanın isteğine ve estetik cerrahın değerlendirmesine göre ön saç çizgisi V şeklinde (üçgen), yuvarlak (oval) veya düz olarak tasarlanabilir. Üçgen saç çizgisi, daha dar kafalar için uygundur ve üst kısımlar için de doğal geçici gerileme ve greft koruması sağlar. Oval saç çizgisi, daha geniş kafa için iyi oturur ve olgun ve sabit bir şakak saçı sağlar.
 • Hastanın yaşına göre uygun bir saç çizgisinin planlanması önemlidir. Hastanın yaşıyla orantılı, doğal ve genetik olarak yüksek saç çizgisi ile saç çizgisinin 1-2 cm doğal geri çekilmesine izin verilmelidir. Ön saç çizgisi çok uzağa yerleştirilmemelidir.

Gerekli Greft Sayısının Tahmini:

Hedeflenen alanlar için ihtiyaç duyulan greft sayısı hesaplanır veya saç dökülmesi ileri düzeyde ise hastanın donör bölgesinden alınabilecek greft sayısına göre planlama yapılır. Her saç dökülmesi derecesi için iyi yoğunlukta tüm saç dökülmesi alanlarını nakletmek için gereken greft sayısının kaba tahminleri:

1. Seviye: 1000 – 2000
2. Seviye: 2000 – 3000
3. Seviye: 3000 – 4000
4. Seviye: 4000 – 4500
5. Seviye: 5000 – 6000
6. Seviye: 6000 – 7000
7.Seviye:   7000 – 8000

Operasyon Süreci

 1. Greftler veya foliküler üniteler (FUs) eşanlamlıdır ve saç üreten saç foliküllerinin temel nakledilen ünitelerine atıfta bulunur.
 2. Nakledilecek greft sayısına bağlı olarak, FUE saç ekimi yaklaşık 4-7 saat sürer.
 3. Bir hastanın elbisesini giyeceksiniz, daha sonra sağlık ekibi başınızı tıraş edecek ve daha sonra ameliyata başlayacaktır. Greft ekstraksiyonu (hasat) aşamasında, karnınızda veya yanınızda yatacaksınız. Kanal insizyonları ve implantasyon aşamaları sırasında sırt üstü yatacak veya yarı oturma pozisyonu alacaksınız. Yemekler, serinletici içecekler ve tuvalete ziyaretler için mola süreleri vardır. Müdahale sırasında TV izleyebilir veya en sevdiğiniz müziği dinleyebilirsiniz.

Lokal anestezi uygulaması:

Operasyon lokal infiltrasyon anestezisinin uygulanması ile başlar. Rutin olarak belirli bir cihaz, iğnesiz jet tabancası enjektörü kullanıyoruz; bu, ameliyatın başında tamamen ağrısız ve rahat lokal anestezi uygulaması sağlayan pnömatik bir enjektördür.

Anestezik ajanlar olarak kombine kısa etkili lidokain ve uzun etkili bupivakain kullanıyoruz ve anestezi etkisini uzatmak ve ayrıca ameliyat sırasında kanamayı en aza indirmek için bunları epinefrin ile karıştırıyoruz. Lokal anestezinin etkisi yaklaşık 12-14 saat sürer. Ameliyat ve ameliyat sonrası dönem tamamen ağrısız ve rahattır.

Mikromotor destekli FUE saç ekimi 3 adımda gerçekleştirilir:

1-A) Donör bölgelerden FUs (foliküler üniteler veya greftler) ekstraksiyonu.

 1. b) Fus’un bir depolama ortamında geçici olarak depolanması ve işlenmesi/düzenlenmesi.

2-Alıcı bölgedeki insizyonların (kanalların) açılması (sadece saç ekimi uzmanı tarafından gerçekleştirilir)

3-Fus’un açılan kanallara (saç dökülmesi) bölgelerine yerleştirilmesi (implantasyonu)

 1-A) greftlerin donör bölgeden çıkarılması:

Greftler (FUs) saç foliküllerinin temel transfer birimleridir. FUs, küçük, özel olarak tasarlanmış ekstraksiyon zımbaları kullanılarak donör alanından ayrı ayrı ekstrakte edilir. Uçların çapı 0,6 ila 0,85 mm arasındadır.

Donör bölgedeki delikler oldukça küçüktür, sonuç olarak, bu alanda minimal bir yara izi olacaktır ve yaralar çok çabuk iyileşecektir.

Elde edilen greftler, herhangi bir doku hasarını önlemek için çok hassas uçlara sahip microforseps kullanılarak toplanır.

Mikromotorla çalışan ekipman ve son derece deneyimli ve yetenekli greft ekstraksiyon ekip üyelerimiz sayesinde, greftlerin eldeedilmesi çok hızlı ve verimli bir şekilde ilerler, bu da greftlerin depolama süresini azaltır ve hastalarımız için tam konfor sağlar.

1-B) Fus’un bir soğutma depolama ortamında geçici olarak depolanması:

 • Daha sonra, greftler cerrahi pedlerde düzenlenir ve hizalanır ve geçici olarak serin, steril bir solüsyonda saklanır ve nemli bir ortam sağlayan ve alıcı bölgeye implante edilene kadar depolama süresini uzatan bir soğutma Cihazının üzerine yerleştirilir.
 • Greftler (FUs) tek, çift, üçlü ve bazen dörtlü saç folikülleri içerebilir. Buna göre, 1000 greft (foliküler ünite) 1500-2500 folikülü tutabilir ve aktarabilir – bu, ortalama saç sayısının greft başına 1.5 ila 2.5 olduğu anlamına gelir.

2-greft implantasyonu için alıcı bölgedeki insizyonların (delikler veya kanallar) açılması.

Kesiler, greft ekstraksiyon iğnelerinin çapından daha küçük çaplara sahip çok ince özel yapılmış bıçaklar kullanılarak yapılır. Daha sonra greftler delikleri tamamen dolduracak ve greftlerin hayatta kalması için önemli olan greftler ve yatakları arasında güvenli bir bağlantı sağlanacaktır.

Delikler, kafa derisinin belirli bir bölgesindeki kılların uygun büyüme yönüne uygun olarak açılır. Bu nedenle, doğal büyüme yönü ve hatta köşe dönüşü sağlanır.

Ayrıca pürüzsüz ve yoğun bir saç çizgisi sağlamak için ön saç çizgisi ve ön kısımlar üzerinde Safir FUE tekniği kullanıyoruz.

İnsizyonların açılması saç ekiminin sonuçlarını standartlaştırır. Bunu başarmak için büyük deneyim ve becerilere sahip olan saç ekimi uzmanımız sayesinde, prosedür sorunsuz ve verimli bir şekilde devam eder, kalıcı ve doğal sonuçlar sağlar.

3-Fus’un önceden oluşturulmuş insizyonlara implante edilmesi:

Çok küçük mikro çatlakları kullanarak ve büyük bir özen ve incelikle, greftler deliklere doğru yönde (saç kökleri içe doğru) yerleştirilir ve greftlerin yüzeyini nakil alanına çevreleyen deriden biraz daha yükseğe yerleştirmek için özen gösterilir.

Greft implatasyonlarında uzmanlaşmış ekip üyelerimizin uzmanlığı ve becerisi sayesinde amacımız her zaman greft sağkalım oranlarının %99 – 100’ünü sağlamaktır.

Operasyonun sonu:

Son olarak, son kontroller yapılır, donör ve ekim bölgesi serum ile temizlenir. Donör alanın korunması açısından sargı bezi ve cerrahi pedlerle kaplanır. Ekim alanı açık bırakılır. Hasta dinlenmek için otele veya eve geri dönmeye hazırdır. Postoperatif dönem tamamen ağrısız ve rahattır.

FUE Sonrası Saç Gelişimi

İlk 3 ay (şok dökülme, düşme ve dinlenme fazı, saç gelişimi olmaz.)

İlk ay boyunca, yer değiştirmeleriyle travmatize edilen, hemen hemen nakledilen tüm saçlar dökülecektir. (“şok kaybı”). 0-7 gün: nakledilen saçların geçici büyümesi. 1-4 hafta: saç gelişimi durur ve kabuklarla birlikte düşmeye başlarlar.

Daha sonra, foliküller 8-10 hafta süren telojen dinlenme fazına girer. Saçlar bireysel yapılar olduğu için; bazıları foliküllerle temasını tamamen kaybeder ve önce düşer, bazıları bazı ince bağlantıları koruyabilir ve daha sonra düşebilir, bu nedenle nakil alanı daha sonra yamalı görünebilir. Endişe etmeyiniz.

Donör bölgenizde bulunan saçlar rutinde saçlarınızın uzama süresi ile aynı şekilde devam eder. 7-15 gün içerisinde uzayan saçlar donör sahanızı tamamlar.

3-6 ay (yeni / yavaş büyüme aşaması, çirkin ördek aşaması)

3-4 ay sonra yeni saçlarınız gelişmeye başlar. İlk öncelikle, yeni büyüyen saç telleri vücut tüyleri gibi ince ve kıvırcık yapıda olabilir. Uzadıkça, saçlar daha kalın ve daha düz hale gelir.
Bu süreçte saçlarınızın farklı zamanlarda büyümesi nedeniyle, ekim yapılan alan yamalı gibi görünebilir.

6-9 ay (Saçın tamamlanma evresi ):

Uzayan saçların tamamıyla uzaması ve güçlenmesi tamamlanır.
Yeni saçlarınız normal şekilde uzar (ayda 1-2 cm) ve önümüzdeki birkaç ay boyunca kalınlaşmaya/ güçlenmeye devam edecektir.

9-12 ay (son kalınlaşma):

Saçın kalınlaşması (kalibrede artış) meydana gelir.
Saç ekimi işlemi yaptıran hastalarımıza ilk 1 yıl saç traşını yalnızca makas yardımıyla gerçekleştirmesini öneriyoruz. Saç kesiminizi yalnızca makas yardımı ile yapabilirsiniz. Herhangi bir traş makinesi kullanmayınız.
Nihai sonuç ameliyattan 12-15 ay sonra ortaya çıkar.

Büyüme hızı kişiden kişiye değişir. Genel olarak konuşursak, nihai sonuç genç hastalarda ve ön bölgedeki ekim alanında daha hızlı görülür; öte yandan, yaşlı hastalarda ve vertex alanda daha yavaş görülür.

Operasyondan yaklaşık bir sene sonra, sonuçlarınızı kontrol etmek için muayene planlaması yaparsanız memnun oluruz (ücretsiz). Bizi ziyaret edemezseniz yeni saçlarınız ile fotoğraflarınızı tarafımıza iletebilirsiniz.

FUE donör yara izi:

FUE tekniği ile yapılan saç ekimi operasyonlarında operasyon sonrasında herhangi bir yara izi kalmaz.
Greftlerin alındığı donör alanların üzerinde sadece çok küçük beyaz noktalar bırakır. Donör skarlarının görünümü birçok faktöre bağlıdır. ( Yaş, ırk, ten rengi vs.)

Operasyon Sonrası Saç Kesimi

Ameliyattan sonraki ilk bir yıl boyunca ekim yapılan alanı yalnızca makas yardımı ile kısaltabilir veya düzeltebilirsiniz. Ekim yapılan alan için ilk saç kesimi ameliyattan 1 ay sonra başlayabilir.
Donör bölgenizdeki saçlarınızı istediğiniz zaman (hatta 1 hafta sonra) kesebilir ve bir düzeltici, kesme makinesi veya makas kullanabilirsiniz. Saç ekimi işleminden sonra donör bölgenizdeki saçları kesmek için tamamen özgürsünüz.

  Lütfen bizimle iletişime geçin!

  Ücretsiz Muayene