İletişim

Operasyon Sonrası Uygulanması Gereken Talimatlar

Operasyonu takip eden 2 hafta boyunca ekilen bölgeyi travmalardan korumalısınız.

Sırtüstü pozisyonda uyumalısınız ve ekim yapılan alanın yastığa veya herhangi bir yere temas edinmesinden kaçınmalısınız.

FUE’den hemen sonra ve 3 saat sonra.

 İlaç Kullanımı

Ameliyat günü size birtakım ilaçlar ilaçları vereceğiz. Bu ilaçları operasyondan 3 gün sonrasına kadar kullanınız. İlaçların her birini günde 3 defa kullanmalısınız. İlaçları yemeklerden sonra alın. Ameliyat gününde ilaçlarınızı akşam yemeğinden sonra ve gece yatmadan birer tane önce alabilirsiniz.

Örneğin ;
Pazartesi (operasyon günü) İlaçlarınızı akşam yemeğinden sonra bir adet ve uyumadan önce bir adet şeklinde alabilirsiniz.

Salı
Çarşamba Günde 3 Kez, 1 Tane Tok Alınız.
Perşembe

Operasyondan 3 gün sonra (4.gün) NOSKAR veya BACTROBAN kremlerinden herhangi birini kullanabilirsiniz. Yalnızca donör alana sürebilirsiniz. Ekim yapılan alana lütfen sürmeyiniz. ( Eczane’den temin edebilirsiniz)

Saç gelişimini desteklemek için XPECIA Vitamin’i öneriyoruz.

Sabah ve akşam yemeklerden sonra günde iki kez tüketebilirsiniz.

Ekim Sonrası Saç Yıkama

Ameliyatın ertesi günü vücut duşuna başlayabilir ve tam vücut yıkaması yapabilirsiniz. Operasyondan 3 gün sonra başınızı yıkamaya başlayacaksınız. Örnek olarak Pazartesi günü ameliyat olmuş olsaydınız yıkamanın ilk günü Perşembe günü olurdu. Gün içinde istediğiniz zaman yıkayabilirsiniz.

İlk yıkama gününden sonra, kabuklar düşene ve ekilen alan temizlenene kadar günde bir veya bir kez başınızı yıkamaya devam edeceksiniz. Bu, ilk başladığınızdan günden 10-15 güne kadar devam edebilir.

Yıkama Talimatları

  1. hafta yıkama: ( 3 gün sonra, ekimin 4. ve 10. günleri arası)
    İlk hafta boyunca, başınızı yıkarken ve şampuanlarken sadece ekilen alanlara hafifçe dokunabilirsiniz(nazik dokunuş). Herhangi bir ovalama veya masaj yapmamalısınız. Donör bölgeyi dilediğiniz gibi yıkayabilir, donör bölgeleri şampuanla ovuşturabilir veya masaj yapabilirsiniz. Yine de sert dokunuşlar yapmamaya özen gösteriniz.

1) Ekim yapılan bölgeye losyonu (Panthenol Köpük Spreyi) sürün, ve yaklaşık 30 dakika bekleyin ve ardından durulayabilirsiniz. Köpüğü çok yakından sıkmayın.

2) Şampuanı (Onarıcı Köpük Şampuanı) hem ekilen bölgeye hem de donör bölgeye uygulayın. Şampuanı uyguladıktan sonra beklemenize gerek yoktur. Ardından, hafif / düşük basınçlı ılık su ile başınızı yıkamaya başlayabilirsiniz. Yıkamanın ilk haftasında olabildiğince nazik olmak önemlidir. Böylece ekilen bölgelere sadece başınızın yıkanması ve şampuanlanması sırasında parmak uçlarınızla dokunacaksınız.

3) Donör bölgeyi, ekilen bölgeyi ve yüzünüzü kağıt havlu yardımı ile hafif hareketlerle dokunup kurulayabilirsiniz.

  1. Yıkama haftası ve sonrası (10. ve 15. günler arası): Her şey yıkamanın ilk haftası ile tamamen aynıdır. Önce ekilen bölgeye losyon sürün, 30 dakika bekleyin, ardından durulayın ve başınızın her tarafına şampuanı sürün. Kafanızı hafif / düşük basınçlı ılık suyla yıkamaya başlayın. Bu hafta ekim yapılan bölgeye elle dokunmanın yanı sıra parmak ucuyla çok nazikçe ovma ve masaj yapmaya başlayabilir ve sonunda bol su ile durulayabilirsiniz. Bu haftanın sonunda başınızda hiç kabuki kalmamalıdır. Son yıkamanızı yaptıktan sonra bize fotoğraf göndermenizi rica ediyoruz.

Yıkama işleminin 3. haftası ve sonrası (ekim sonrası 15. günden itibaren): Normal yıkama alışkanlıklarınıza dönebilirsiniz. Başınızı dilediğiniz gibi yıkamak, operasyon öncesi rutininizi kullanmak demektir. En sevdiğiniz şampuanı kullanabilirsiniz. (Düşük pH’lı şampuanları kullanmanızı öneririz) Ayrıca başınızı yıkarken hafifçe parmak uçları ve el avuç içi masajı yapabilirsiniz. Yine de tırnaklarınızla veya sertçe ovuşturarak herhangi bir kabukları zorla çıkarmaya çalışmayın.

Ekim Sonrası Saç Kesimi

Operasyondan sonraki ilk bir yıl boyunca sadece ekim yapılan ve donör bölgenin saç kesimi için makas kullanabilirsiniz. İlk yıl ekilen kısımlar ve donör saha üzerine traş makinesi kullanılmasını önermiyoruz.

    Lütfen bizimle iletişime geçin!

    Ücretsiz Muayene